V zajetí internetu a sociálních sítí


Dnes neexistuje moderní člověk, který by neměl založený nějaký účet na sociálních sítích – ať už na Facebooku, Instagramu, Snapchatu, Twitteru či dalších. Přestože jsou tyto sítě velice oblíbené, protože poskytují důležité kontakty a zábavu, tak brzy budou největší hrozbou pro svět. Velice populární se tyto sítě staly zejména pro mladší generace, které by si bez internetu nedokázali představit život. Studie kupříkladu prokázaly, že teenageři tráví minimálně tři hodiny času denně na svém telefonu.
sociální komunikace.jpg
Čím tato závislost může být způsobena? Možností je několik. Tvrdí se, že díky sociálním sítím člověk nikdy nebude sám – neboť sociální sítě propojují lidi z celého světa. Paradoxně však dochází k tomu, že děti a mladí lidé tráví raději čas psaním si s přáteli prostřednictvím Messengeru a dalších aplikací, než aby odložili mobilní zařízení či notebook a vyrazili s přáteli ven. Osamělost, která by měla vymizet, se akorát prohlubuje. Nedostatek přirozeného kontaktu s lidmi má za následek jejich odloučení a smutek.
Problém nastává, když se lidé neuvědomují, že jsou závislí. Až 20 % veškerého obyvatelstva je závislá na sociálních sítích. Existuje však možnost léčby? Jako u každé závislosti je šance na opětovné vyléčení se, přestože to může v tomto konkrétním případě vyznívat hloupě. Klíčem k osvobození se je především uvědomění si. Nadále k tomu může pomoci jiná osoba, která zastoupí funkci dohlížitele a bude dávat pozor na člověka, který se až příliš věnuje svému životu na internetu, a donutí jej zapojit se do reálného sociálního života. I malé omezení stačí – hlavní ale je omezení samo o sobě. Protože pokud lidé naprosto propadnou internetu, nebude již nikdo, kdo by je zachránil.
smartphone a klávesnice.jpg
Neopatrné užívání internetu i sociálních sítí má svá rizika a může být velice nebezpečné. Závislost může mít následky i na výsledcích ve škole či práci, může ovlivnit kvalitu spánku (v případě ponocování). Navíc sociální sítě o lidech ví více informací, než lidstvo samo – každý status, každý tweet je analyzován, téměř každá zpráva čtená lidmi, kteří vás ani v životě neviděli. Kdo ví, kdy někdo na druhé straně stiskne tlačítko a uslyší Vaše hovory? Velký Bratr má vše pod kontrolou. A lidé jsou jeho zajatci.