E27 jako nejznámější typ závitu ve svítidlech

Svítidla postavená na principu polovodičových diod dnes naprosto ve společnosti převládají. Tvoří zhruba 80 procent veškeré osvětlovací techniky. Jejich největšími výhodami je nízká spotřeba energie a velmi dlouhá provozní doba, přesahující desítky let. O jejich výběru však rozhodují i jiné faktory.

vintage žárovka

Neotřelý design

Design je jednou z věcí, podle níž vybíráme vhodné svítidlo do domácnosti. Co naplat, veškeré technické parametry ustupují do pozadí ve chvíli, kdy jsme okouzleni na první pohled vzhledem výrobku. K podobnému jevu dochází pokaždé, kdy si vybíráme i spotřební zboží, musí nás zkrátka zaujmout i očima. Proto také např. rozhoduje i barva karosérie auta při jeho nákupu, a to neplatí jen pro ženy.
Oboru osvětlovací techniky se věnují profesionální designéři již desítky let. Spolupracují na vývoji nových typů a sledují trendy ve společnosti – co se líbí a co naopak zavrhnout. Např. se dnes velmi dobře prodávají výrobky LED žárovek napodobující své předchůdce s wolframovým vláknem. Namísto wolframové slitiny se vyjímá soustava drobných polovodičů a výsledný efekt osvitu je s klasickou „edisonkou“ takřka k nerozeznání.

žárovičky

Ekologie

Ekologicky přínosná byla výroba vláknových žárovek, neboť byla výroba zavedena, náklady byly velmi nízké a z tohoto důvodu nebyl důvod výrobu pozastavit. Důvody ukončení výroby tedy nebyly ekologické, nýbrž ekonomické – příliš velká spotřeba elektřiny pro jejich provoz. U LED diod jsou přínosy na obou stranách – výroba je zavedená a náklady nepředstavují velkou zátěž, žádné LED žárovky https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27, panely, pásky a další typy neobsahují rtuť, jsou dobře recyklovatelné a nemusí končit na veřejných skládkách.
Zároveň je provoz LED diodových svítidel ekonomický, mají velmi nízký příkon a vykazují enormně dlouhou životnost, která může přesáhnout i 20 let. Tím pádem není třeba vyrábět tolik kusů na sklad a příliš často měnit vadné kusy.