Co vše zahrnuje odškodnění po dopravní nehodě

Stačí se podívat kolem sebe, abychom viděli, že počet automobilů na našich silnicích se neustále zvyšuje. Je to úměrné s tím, jak se cena starších modelů snižuje a ony se tedy stávají stále dostupnějšími. To však také znamená, že stále více lidí vlastní řidičský průkaz – a mezi nimi i ti, kteří by za volant rozhodně sedat neměli.

Není tedy divu, že počty dopravních nehod neustále rostou, navzdory dalším a dalším omezením rychlosti či dopravním značením. Jejím účastníkem se tak může velmi snadno stát každý z nás, a to i v případě, že pojedeme přesně podle předpisů – přeci jen stačí, když je poruší jen jeden člověk.

doprnehoda

Pokud však k něčemu takovému dojde, obvykle to pro nás znamená značnou finanční újmu. Pokud tedy nejsme viníky, náleží nám poté odškodnění po dopravní nehodě https://www.poradnaodskodneni.cz/page/381-nahrada-skody-po-dopravni-nehode. Jen málokdo však ví, co přesně je jeho součástí.

Tím prvním, co je pokryto, je samozřejmě hodnota vašeho vozu. Ten je totiž obvykle poškozen, ne-li zcela zničen. Výše této částky pak záleží nejen na modelu vašeho auta, ale také na míře poškození a na tom, zda půjde opravit. Koneckonců, ani pojišťovny nechtějí vyplácet zbytečně moc peněz.

doprnehoda2

Avšak to není vše. Je totiž pravděpodobné, že alespoň den, ale mnohdy i více, nebudete moci přijít do práce. Budete mít tedy ušlý zisk, který je také potřeba nahradit. To platí zvláště, pokud máte v souvislosti s onou nehodou nějaké neplánované výdaje.

Ačkoliv je to vždy tragédie, může se lehce stát, že váš spolujezdec při oné nehodě zahyne. Pak zde máme výdaje spojené s pohřbem a zařizováním pozůstalosti, které také mohou dosáhnout zajímavé výše.

To vše je tedy v odškodnění zahrnuto. Zde je však nutné si uvědomit, že se obvykle proplácí zpětně – to znamená, že nejprve musíte dodat doklady, jaké výdaje jste v souvislosti s onou nehodou měli, a případně jaký byl ušlý zisk. Na základě toho vám pak bude přiznáno odškodné. Je tedy nutné si schovávat všechny doklady a účtenky – rozhodně je totiž budete potřebovat.