Zničte doma plísně

Plísně, pokud jste se nerozhodli podomácky vyrábět sýry, případně antibiotika, rozhodně nejsou ničím, co byste doma měli chtít. Nejenže nepříliš dobře vypadají, ale také mohou poškodit jak vaše zařízení, tak i vaše zdraví. Plísně jsou v podstatě mikroskopické houby, které si vyloženě libují v prostředí, kde panuje vysoká vlhkost. Navíc se jedná o velice odolného potížistu, kterého se jen tak nezbavíte. Obvykle na plísně totiž nefungují běžné čistící prostředky. I tak ale existují způsoby, jak se jich zbavit.
barevná prkna

Prevence

Nejlepším způsobem, jak proti rozmáhajícím se plísním bojovat je prevence. Jednoduše řečeno, zamezit vlhkosti. To se však lehce řekne, ale hůře udělá. Hlavně koupelny a kuchyně jsou pro tento typ hub naprosto dokonalý prostředím, kde se mohou zvesela množit a tím i škodit. Efektivním způsobem je větrání. Nemusíte větrat neustále, to by hlavně v zimních měsících nebylo příliš žádané, ale alespoň dvakrát denně po dobu patnácti minut byste okno otevřít měli. U modernějších plastových oken bohatě postačí mít otevřenou pouze ventilaci.
mísa jablek

Chemie

Prevence je skvělá pouze ve chvílích, kdy se ještě plíseň nerozšířila, ale pokud už ji na stěnách máte, k její likvidaci vám větrání příliš nepomůže. Maximálně pouze zbrzdíte její rozpíná. V takovém případě je vhodné sáhnout po speciálních chemických prostředcích, které jsou pro boj s plísněmi přímo určeny. Nemějte ale příliš velká očekávání. Většina z těchto prostředků dokáže plíseň zlikvidovat pouze na povrchu, ovšem ta již může být prorostlá hlouběji do zdi, což poznáte do několika měsíců, kdy se začne zase projevovat. Chemické látky tak dokáží plíseň zlikvidovat pouze v počáteční fázi.

Barva

Trvalé zničení plísní v domě nebo bytě samozřejmě možné je, ale je to velice pracné a často i nákladné. Je potřeba stěny plísně zbavit mechanicky, v případě nutnosti ji seškrábat až do hloubky a následně použít kvalitní barvu, na které už plísně nevyrostou.