Sviťte moderně

Jak dlouho si jenom svět vystačil s těmi nejprimitivnějšími typy osvětlení! Napřed s kdečím, co v sobě ukrývalo docela obyčejný hořící plamínek, a potom se „zázračnými“ lampami a žárovkami, z nichž nám dodával světlo elektrický proud. Všechno z právě zmíněného bylo součástí pokroku. Kdyby čehokoliv z toho nebylo, seděli bychom dodnes doma potmě a těšili se na další den, až zase vysvitne slunce.
křišťálový lustr
Ovšem jakkoliv byly uvedené příklady ve své době pokrokové, ba téměř revoluční, dnes už takovými dávno nejsou. Všelijaké lampy a lucerničky „na plamenný pohon“ už si dopřáváme vesměs jen tehdy, kdy chceme vyvolat pocit romantiky a intimity, a žárovky už také mizí v propadlišti dějin, a to prostě proto, že jsou energeticky příliš náročné, energií je třeba šetřit a navíc tato ani není zadarmo.
Ovšem šetřit energií neznamená zahodit žárovky a vrátit se do temných časů. To by pokrok nebyl. Je třeba svítit i nadále, přinejmenším stejně kvalitně, ovšem současně přitom šetřit. Energii i peníze.
A toho lze dosáhnout jediným způsobem. Objevením a využíváním nových, modernějších svítidel. A vše nasvědčuje tomu, že .
zámecký lustr
Proč že budoucnost patří právě výbojkám? Třeba těm sodíkovým?
Odpověď je vlastně velice prostá. Jednoduše proto, že tyto skýtají člověku všechno to dobré, co bylo uvedeno výše.
K jejím kladům patří to, že jsou dobře viditelné třeba i za husté mlhy, v čemž předčí i výbojky rtuťové, mohou být nízko- i vysokotlaké, nabízejí třeba i efekt stmívání a jsou i hodně trvanlivé. Vynachválit si je nemohou třeba ani pěstitelé rostlin ve sklenících, kde tyto zdárně imitují sluneční paprsky, ani ti, kdo vlastní a potřebují osvítit svá sportoviště a jiné veřejné plochy.
Nabízejí se ale i výbojky metalhalogenidové, využitelné třeba v obchodních centrech a jiných veřejných prostorách či na příjezdových cestách. Ty mají příjemné světlo bílé barvy a k naší potěše rovněž snášejí dlouhodobé užívání. Navíc do nich lze nainstalovat elektronický předřadník a tím si dopřát efekt stmívání, tyto výbojky odolávají změnám venkovních teplot i mechanickému poškození a mohou svítit prakticky všude.
Jedinými nevýhodami obou zmíněných výbojek je vyšší cena, již ovšem více než eliminují jejich pozitiva. Pozitiva, kvůli kterým určitě neprohloupíte, když si je pořídíte i vy.