Proč lidé raději volí jako bazén obdélník či ovál spíš než čtverec nebo kruh


Pokud se rozhodujeme o koupi bazénu, pak jednou z věcí, která nás zajímá, je i jeho tvar. Ten může být samozřejmě různý, v tomto případě se fantazii příliš meze nekladou. I proto je zvláštní, že zdaleka nejpopulárnější jsou pouze dva, a to bazén obdélník https://www.bazenygluc.cz/obdelnikove-bazeny.php a ovál. Na třetí příčce je umístěn kruh, zbytek se prakticky nevyskytuje.

Tento vývoj má samozřejmě svůj důvod. Není náhodou, že nejpoužívanější jsou tvary, kdy je jedna strana výrazně delší. Umožňuje nám totiž plavat nejdelší vzdálenost při zachování objemu bazénu. Pokud by byl čtvercový či kruhový, zaplavali bychom si mnohem méně, a to i kdyby byl stejně hluboký a bylo v něm stejně vody.

skok do vody

Je však pravdou, že kruh se také používá, a to především tam, kde není dostatek místa právě na obdélník či ovál. A pokud jste v kruhovém bazénu někdy plavali, jistě víte, že to není ani zdaleka tak příjemné. Lidé jsou zkrátka zvyklí snažit se uplavat co nejvíce, a to, že po pár tempech narazíme na stěnu, se nám nelíbí.

obdélníkový bazén

Zde se také můžeme ptát, proč se skoro vůbec nepoužívá čtverec, když kruh přeci jen občas vidíme. Jde tu především o to, že čtverec má ostré hrany. Jistě, nehrozí zde, že by se o ně někdo poranil, problém je jinde – a to v tom, že se mnohem hůře čistí. To je také důvod, proč mnozí preferují oválné bazény před těmi obdélníkovými. Ty sice najdeme hojně na veřejných koupalištích a v plaveckých halách, avšak jen proto, aby v nich měli při závodech všichni závodníci stejnou vzdálenost.

Při výběru se tedy rozhodně vyplatí přemýšlet, který typ se hodí zrovna pro vás. Je dobré uvážit nejen rozměry, ale také rozložení vaší zahrady – nemáte například někde záhon či ovocné stromy? Bazén je pak potřeba naplánovat tak, aby vám nepřekážel v ostatních činnostech. Pamatujte, že jej budete přeci jen používat pouze 3, maximálně 4 měsíce v roce, kdežto zbytek zahrady po celý rok.