Proč je důležité mít v pořádku hladinu testosteronu?

Co to tedy y ten testosteron je? Jedná se o pohlavní hormon, který najdeme především u mužů. U žen je jen v malé míře, u těch je naopak v hojnějším zastoupení hormon estrogen. Testosteron produkují u mužů varlata z větší míry a z části také nadledvinky. U žen jsou to naopak z největší části, logicky, nadledvinky. Pokud mají ženy vyšší hladinu testosteronu, představuje to pro ně většinou spíše problém. Mohou se totiž u nich objevit projevy, které nerady vidí, jako je nadměrné pocení nebo ochlupení na nezvyklých místech. Naopak muži vítají, když mají vysokou hladinu testosteronu.

muž

Testosteron totiž ovlivňuje spoustu procesů v mužském těle. Jednak má hlavní vliv na tvorbu vašich spermií. Takže bez testosteronu byste nebyli schopni zplodit nový život. Dále má vliv i třeba na takové věci, jako je vaše náladovost. Ovlivňuje také tvorbu červených krvinek a vaši svalovou tkáň. Proto se snaží testosteron sehnat třeba muži, kteří se věnují kulturistice. Vysoké dávky testosteronu prospívají tvorbě vašich svalů.

Testosteron ale u nás nelze jen tak zakoupit. Musí vám ho napsat lékař, a to se stane pouze, pokud vám zjistí jeho nedostatek nebo při některých specifických onemocněních, kdy se při léčbě používají vyšší dávky testosteronu. Dává se také trans ženám, které si prochází procesem změny pohlaví.

jídlo

Jak tedy zvýšit testosteron přirozenou cestou? Částečně to lze i stravou. Pro správnou tvorbu testosteronu je důležitá strava, která obsahuje mnoho bíkovin, vitamínů, především typu A a zdravého cholesterolu, tedy typu HDL. Do svého jídelníčku tedy zařaďte vejce, maso, kvalitní oleje, třeba olivový, ořechy nebo avokádo. Toto jsou přesně ty potraviny, které vám mohou pomoci s vašim testosteronem. Prokazatelně zvyšuje testosteron také pravidelný sex, což je pro hodně mužů určitě skvělá zpráva. Pomáhá také trochu poupravit svůj životní styl. Začněte se více hýbat, změňte jídelníček podle rad výše, omezte alkohol a přestaňte s kouřením.