Nejlepší kytarové efekty

Pokud se zajímáte buď jako laici nebo i jako profesionálové o hru na kytaru, pravděpodobně jste se už setkali s kytarovými pedály. Každá kytara zní přibližně podobně, a proto jsou mezi kytaristy hojně využívány kytarové efekty, které hru ozvláštní a doplní. Jde ale o velmi individuální prožitek, každý kytarista vnímá hudbu jinak, a proto také používá jiné pedály. Existuje mnoho firem, které vyrábí různé pedály, takže je naleznete ve škále od těch nejlevnějších až po ty v řádu tisíců. Je tedy jen na Vás, kterému dáte přednost.

Fulltone OCD V2

Jenže mezi pedály naleznete mnoho typů a není jednoduché se mezi nimi zorientovat. V oblasti zkreslení existují pedály clean boost, které „dokrmí zesilovač“, ale obvykle jsou transaprentní nebo původní signál jen lehce dobarví. Dále sem také patří overdrive pedály, které jsou asi nejznámější, jelikož kytaře dodají řezavý a špinavý zvuk, typický pro 60. léta. Důležitý je kytarový kompresor sloužící ke srovnání dynamiky Vaší hry. V nabídce najdete dále volume pedály, které zvuku nedodají další jiné zkreslení, slouží pouze pro úpravu hlasitosti hry. Funguje jako klasický pedál sešlapovaný nohou.

kytarové pedály

Zvláštní skupinou jsou ekvalizéry a kvákadla. Ekvalizéry jsou schopné vybuzení nebo ořezání některých frekvencí, takže jsou výborné pro sólu hru. Kvákadlo, jak už název napovídá, má po sešlápnutí pedálu typický kvákavý efekt, protože ovlivňuje průchod různých frekvencí v signálu. Při hře se také uplatňují modulační efekty, kam patří delay a reverb. Delay je schopen původní zvuk v čase opakovat, takže působí jako ozvěna. Reverb pak simuluje takovou ozvěnu, jako byste hráli ve velké hale, pokoji nebo třeba jeskyni. Všechny možné kytarové pedály naleznete právě na těchto stránkách. Mezi nejoblíbenější výrobky patří právě Fulltone OCD V2 Feedbackpedals.com, který spadá do skupiny overdriverů. Ten byl vylepšený novým obvodem s přepínáním True Bypass a jejich patentem Enhanced Bypass (vylepšený bypass).