Podle vládních záznamů úřady během testů nashromáždily obrovské množství dat, včetně snímků zachycujících lidi, jak odjíždí z práce, vyzvedávají své děti ze školy nebo vykonávají další aktivity v rámci své každodenní rutiny. Projekt, jehož spuštění v úterý potvrdila americká Agentura pro celní a hraniční ochranu (CBP), vyvolal okamžitou kritiku ze strany obhájců občanských svobod, kteří tvrdí, že existuje celá řada záležitostí týkajících se ochrany soukromí a ústavních náležitostí spjatých se značně širokým systémem sledování, který spočívá v užívání sporné technologie.
„Jedná se o příklad rostoucího trendu autoritářského využívání technologií pro sledování a stíhání komunit imigrantů,“ uvedla Malkia Cyril, výkonná ředitelka Centra pro mediální spravedlnost. „Jedná se o naprosté porušení našich demokratických práv a rozhodně se budeme bránit,“ dodala.
Takzvaný Vehicle Face System, poprvé definovaný webem Verge, bude v provozu po dobu jednoho roku v texaském přístavu Anzalduas a bude sledovat automobily cestující do a z Mexika s cílem otestovat schopnost kamer pořídit kvalitní snímky obličejů cestujících z každé pozice a také biometrickou přesnost rozpoznávání, jak uvedla CBP. „Úřady následně porovnají pořízené snímky s těmi, které jsou uloženy ve vládní databázi, zahrnující cestovní pasy, víza a další dokumenty,“ uvedla tisková mluvčí, Jennifer Gabrisová. V loňském roce získaly vládou sponzorované laboratoře v Oak Ridge povolení pro testování nových kamer a stanovení, zda je technologie schopna pořídit vysoce kvalitní snímky tváří řidičů a případně dalších cestujících v jedoucích automobilech.
Spojené státy agresivně rozšiřují svou politiku monitorování osob na jižní hranici a v okolních regionech, čímž stoupají obavy z agentů pohraniční stráže a Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA), který má o podobná elektronická zařízení zájem.