Mít doma schodiště je obrovský dar


Výběr schodiště nechte na odbornících

Chystáte se rekonstruovat dům a zvětšit obytný prostor i o podkrovní místnosti? Jestliže se jedná například o půdní prostor, kde jsou jen provizorní dřevěné schody, a kde máte nyní více možností, co se týče typů schodišť, konzultujte vaši volbu s odborníky, kteří vám navrhnou vhodná řešení a poskytnou dostatek času na rozmyšlenou. Schodiště do podkroví mohou být přímá, lomená, spirálová i samonosná, vždy záleží na vnitřní dispozici obytného prostoru, výšce stropů, nosných zdech, krovech a prostorových (rozměrových) možnostech v daném objektu.

točité schodiště

Konzultujte s nimi i vhodné zábradlí

U každého schodiště do podkroví nesmí chybět zábradlí a zde je opět celá řada možností, i když ne každá je pro vás vhodná. Nechte si opět vytvořit nabídku, co se týče tvarů i materiálu a konzultujte i to, jakým způsobem budete do podkrovní místnosti stěhovat nábytek, spotřebiče či koberce, aby byl průchod schodištěm možný a hlavně bezpečný. Problematické to bude zejména u schodišť točitých a lomených.

schodiště v exteriéru

Neobvyklé materiály

Kdo se spoléhá na to, že existují jen schody ze dřeva, z betonu a z oceli, měl by si také uvědomit, že se dnes zhotovují schody i zábradlí z tvrzeného skla. Vypadá to velmi efektně a přitom bezpečně. Takovéto schody pak může využívat celá vaše rodina i pro posilování svalstva dolních končetin, zlepšování nálady a celkového zdravotního stavu včetně imunitního a lymfatického systému.

Možná si to neuvědomujete, ale chůze po schodech je natolik velkým přínosem, že byste jí měli věnovat maximální pozornost. Nahrazuje chůzi do kopce, což je zvláště ve městech a v nížinách velmi důležité. Chodit neustále po rovině je nedostačující pro procvičení svalových partií nohou a zejména lidé se sedavým zaměstnáním se tím přibližují k civilizačním onemocněním. Všimněte si, že to, co žijí v horách, a musí denně nachodit kilometry v kopcovitém terénu, bývají vitálnější i zdravější a dožívají se i vyššího věku. Schodiště svým způsobem nahrazuje horský terén a máte-li jej přímo doma, nebuďte pošetilí a nenechávejte jej tu ležet ladem.